Data sheets, manuals and resources for the CDD10TX-WR
Our AV experts are ready to help you find the perfect solution for your project.
| TYPE | Compact, Coaxial Differential Dispersion passive two-way system |
| FREQUENCY RESPONSE | 65Hz-20kHz ± 3dB -10dB @ 55Hz |
| DRIVER | LF: 10” (250mm)/2.5” (63.5mm) voice coil, long excursion, shared ferrite motor system with HF, HF: 1” (25mm) exit/1.4” (38mm) voice coil, polyimide dome compression driver |
| RATED POWER | 250W AES, 1000W peak |
| RECOMMENDED AMPLIFIER | iK81 |
| TRANSFORMER SETTINGS | 110V/70V line: 120W, 60W, 30W, 15W |
| SENSITIVITY | 96dB |
| MAXIMUM SPL | 120dB continuous, 126dB peak |
| NOMINAL IMPEDANCE | 8Ω |
| DISPERSION (-6dB) | 110˚-75˚ horizontal, 60˚ vertical (user-rotatable) |
| CROSSOVER | 2kHz passive |
| ENCLOSURE | 28 litre, composite material |
| FINISH | Black or white as standard |
| PROTECTIVE GRILLE | Zinc plated mild steel with powder coated finish and weatherised backing |
| ENVIRONMENTAL | Rated at IP54 |
| CONNECTORS | Low profile 20A push-lock, weatherproof input panel cover with cable gland |
| PHOENIX CONNECTOR 5 WAY | Common, 120W, 60W, 30W, 15W |
| FITTINGS | 6 x M8 inserts for wall bracket 10 x M8 fly points |
| DIMENSIONS | (W) 323mm x (H) 513mm x (D) 310mm (W) 12.7ins x (H) 20.23ins x (D) 12.2ins |