Data sheets, manuals and resources for the TSC-55w-G2
Our AV experts are ready to help you find the perfect solution for your project.
| DISPLAY | |
| Description | Capacitive Touch Surface, In-Plane Switching (IPS) technology. 16M colors. |
| Panel Dimensions (HWD) | 148.5 × 87.5 × 33.7 mm, 5.85 × 3.44 × 1.33 in |
| Viewable Screen Dimensions (diagonal) | 127 mm / 5.5 in |
| Resolution | 1280 × 720 |
| Brightness | 400 Nits |
| Panel Orientation | Vertical / Horizontal |
| POWER | |
| PoE (Power over Ethernet) | IEEE PoE 802.3af class 3 device via LAN port |
| Aux power PSU | +24VDC @ 0.5A (power supply not included) |
| Aux power connection type | Locking terminal |
| WEIGHT | |
| Product Weight (net) | 179 g / 6.31 oz. |
| ENVIRONMENT | |
| Operating Temperature | 0°-50° C (32°-122° F) |
| BTUs | 17 typical |
| Humidity | 5-85rh non-condensing |
| ENCLOSURE | |
| Rear Panel | LAN, 1000 Mbps full-duplex RJ-45 |
| Wall mount | Yes |
| 2-pos Euro | +24VDC @ 0.5A, locking 2-pos Euro style terminal bloc |