The 2-channel XLC 21300 provides 1,300 watts of rated power per channel at 4 ohms, giving it the capability to power subwoofers at both 8Ω and 4Ω loads. Front-panel indicators let you monitor signal and amplifier status at a glance.
More Power for the Price
The XLC 21300 amplifier sets a new benchmark of power capability for Crown’s cost-conscious XLC Series, delivering 1,000W at 8Ω and 1,300W at 4Ω; the XLC21300’s high power output provides an affordable solution to drive subwoofers at both 8Ω and 4Ω loads.
Versatility and Value
Monitoring and Diagnostics
Data sheets, manuals and resources for the XLC 21300
Our AV experts are ready to help you find the perfect solution for your project.
More Power for the Price
Versatility and Value
Monitoring and Diagnostics
| Channels | 2 |
| Output Power (@ 1 kHz) | 8Ω: 1000 watts x 2, 4Ω: 1300 watts x 2, 8Ω Bridged: 2,700 watts x 1 |
| Frequency Response (@ 1W, 20 Hz–20 kHz) | +0 / -1 dB |
| Signal to Noise Ratio (Ref. Rated Power, 8Ω, 1 kHz) | >100 dB |
| THD | <0.5%, 20 Hz–20 kHz |
| Damping Factor (8Ω, 10 Hz–400 Hz) | >200 |
| Intermodulation Distortion | <0.35% (60 Hz and 7 kHz at 4:1 from full rated output to -30 dB) |
| Crosstalk Separation | >75 dB (below rated 8 ohms power at 1 kHz); >59 dB (below rated 8 ohms power at 20 kHz) |
| Input Impedance (Nominal) | 20kΩ balanced, 10kΩ unbalanced |
| Voltage Gain | 36 dB |
| Load Impedance | 4–8Ω per channel in stereo, 8Ω bridged |
| Input Connectors | 1 x 6-pin Phoenix female, 1x HD-15 female |
| Output Connectors | 4-pin barrier strip |
| Input Modes | Dual, input Y |
| Output Modes | Stereo, bridged mono |
| Input Sensitivity (Full Rated Power @ 4Ω) | 1.4V |
| AC Line Voltage and Frequency (±10%) | 120 VAC, ~60 Hz; 220 VAC, ~50/60 Hz; 230–240 VAC, ~50 Hz |
| Unit Dimensions (D x W x H) | 366 x 482.6 x 88.9 mm (14.4 x 19 x 3.5 in) |